Rady ako pôrod zvládnuť čo najlepšie.

Pôrod môže byť krásny, intenzívny a ten najkrajší zážitok v živote novej rodiny. Aj Vy všade počúvate len aký bol pôrod strašný? Ako kamošky už nechcú mať viac detí, len aby nemuseli porodiť? Väčšina žien, naše mamičky a babičky, má bohužiaľ na pôrod nie úplne pekné spomienky. Ale nie je to ich vina. Nemali informácie, podľa ktorých by sa mohli rozhodnúť a niektoré ani netušili, že majú možnosť voľby. A tak rodili v zaužívanom systéme podľa pokynov personálu aj keď im intuícia hovorila niečo iné. A povedzme si pravdu… Keď im spomeniete, že uvažujete nad prihlásením do Kurzu prípravy na pôrod, väčšina len odfrkne, niektoré pridajú negatívnu poznámku s otázkou ,,Načo?“. A PRETO:

Informácie hľadajte už v tehotenstve!

Informovaná žena, ktorá pozná prínosy a riziká jednotlivých zásahov môže prežiť krásny a prirodzený pôrod. Ženy nikto neinformuje o výhodách a nevýhodách jednotlivých zásahov a často jeden zásah si vyžiada ďalší a ten často ďalšie. Potom lekár indikuje sekciu a vy máte pocit, že vás zachránil. Keď neviete aké máte možnosti, akoby ste žiadne nemala. Ste odkázaná na to, čo vám povedia v nemocnici a rutinné zákroky. Personál nemá čas a vy nemáte v bolestiach chuť počúvať a rozhodovať sa. Proste robíte, čo vám povedia a nemáte energiu protirečiť a vypytovať sa. Naša schopnosť rozhodnúť  sa nám potom prinesie pocit, že JA som porodila svoje dieťa a nebola som pasívne odrodená lekárom.

Pri pôrode neležte na chrbte!

Pri pôrode je zásadné, aby ženy mali možnosť slobodne sa pohybovať a striedať rôzne pozície podľa intuície a svojich pocitov. Existujú dôkazy o tom, že vzpriamená pôrodná poloha (v kľaku, drepe, na štyroch, v stoji) sú pre matku oveľa výhodnejšie. Ak sa žena počas pôrodu nehýbe, nemôže krúžiť panvou a využívať gravitáciu, je pre ňu pôrod veľmi ťažký, dlhý a bolestivý. Dieťa nerotuje správne v pôrodných cestách. Naruší sa prirodzené tempo pôrodu a zvýši sa pravdepodobnosť zásahu, čo je riziko pre matku a aj pre dieťa.

Prečo neležať na chrbte?

  • pôrodné cesty sa zúžia o 30%, kostrč je nepohyblivá a panvový výstup sa zužuje, bábätko nemá priestor na prechod
  • váha a tlak maternice obmedzujú prísun kyslíka k dieťaťu, horšie ozvy plodu
  • dieťa v tejto polohe má horšie podmienky k vykonaniu správneho pôrodného mechanizmu/rotácie
  • vyššie riziko nepostupujúceho pôrodu
  • vyššie riziko nastrihnutia/natrhnutia hrádze

Je to výhodná poloha pre zdravotníkov na vykonanie nastrihnutia, nemusia sa skláňať a majú prehľad o priebehu pôrodu. Ale je to to najdôležitejšie?

Nenechajte si zobrať dieťa kvôli váženiu a meraniu, utretiu a zabaleniu do perinky!

To všetko sa môže urobiť neskôr. Aspoň 2 hodiny hneď po pôrode si užite sami dvaja bez akéhokoľvek vyrušenia s kontaktom koža na kožu. Separácia matiek od detí je čistá katastrofa aj pre dojčenie. Nedeje sa to u žiadneho živočíšneho druhu. Každá samica si svoje dieťa chráni a keby ste jej ho chceli zobrať hneď po pôrode pravdepodobne zaútočí.

Zamyslime sa nad týmito otázkami… Prečo si my túto krásnu a neopakovateľnú chvíľu nechávame zobrať? Potrebujeme si naozaj odpočinúť po pôrode? Alebo sme viac nabudené a plné endorfínov? Naozaj bude vášmu dieťaťu lepšie na vyhrievanom lôžku ako na tele svojej mami?

Ak si ho necháme zobrať akceptujeme riziko narušenia väzby u matky aj dieťaťa, môže byť narušené dojčenie a narušené psychické i fyzické potreby – dieťa cíti bezmocnosť a zúfalstvo keď nie je pri vás – doteraz žilo 9 mesiacov VO VÁS! Hrozí dlhodobé narušenie správania, deti sú veľmi plačlivé a matky majú nízku hladinu oxytocínu a prolaktínu. To negatívne ovplyvňuje laktáciu a vyvoláva pocity smútku – popôrodné blues.

Prihláste sa na kurz u nás! 

Pretože veríme, že každá žena môže prežiť krásne tehotenstvo, prirodzený pôrod a pohodové šestonedelie ak má správne podmienky.

PRIHĹÁSIŤ sa môžete tu  https://www.centrumvenusa.sk/priprava-na-porod/

Každá žena dokáže porodiť svoje dieťa, pokiaľ jej k tomu dáme dostatok času, podpory a pocitu bezpečia. Pre úspešný pôrod je potrebná atmosféra ako pri milovaní (prítmie, kľud, teplo a pocit bezpečia). (Odent)

Ženské telo je na prirodzený pôrod stvorené, potrebuje trpezlivosť, empatiu, rešpekt a pokoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.