Chcú mi pôrod vyvolať! Aký je to vyvolaný pôrod?

Vyvolávaný pôrod 

Kedy sa pôrod vyvoláva?

Normálna dĺžka tehotenstva je 2 týždne pred a 2 týždne po predpokladanom termíne pôrodu. Ak nenastane začiatok pôrodu do konca 41. týždňa (týždeň po termíne pôrodu) je nutné ženu intenzívnejšie sledovať. Sledovať treba aj ženy s rizikovou a patologickou tehotnosťou.

Takáto tehotná žena sa zvyčajne v 41. týždni hospitalizuje na oddelení kde sa jej tzv. „točia monitory“. To znamená, že sa zaznamenávajú ozvy plodu/srdce bábätka a prípadné sťahy maternice. To pomáha zachytiť prípadnú poruchu zásobenia bábätka kyslíkom. Tiež sa ultrazvukom kontrolujú prietoky v cievach plodu. Na vaše požiadanie, a po dohode s lekárom je možné na tieto kontroly chodiť 2x denne, ak odmietnete v nemocnici ostať.

O tom, či je potrebné pôrod vyvolávať rozhoduje lekár, ktorý vás vaginálne vyšetrí. Na základe stavu kŕčka maternice, jeho dĺžky, mäkkosti, uloženia, zrelosti a naliehania hlavičky.

Kontrakcie sa vyvolávajú prostredníctvom lekárom naordinovaných liekov. Podľa stavu vášho kŕčka. Oproti prirodzeným kontrakciám sú intenzívnejšie, viac bolestivé a s kratším intervalom. Môže to byť infúzia so oxytocínom, prostaglandínová tabletka do pošvy, alebo gél.

V tejto fáze pôrodu je kŕčok maternice ešte málo otvorený, nie je jasné, či sa pôrod vôbec rozbehne. Lekár vám povie, že ďalší priebeh pôrodu bude normálny – napriek tomu musíte preventívne ostať nalačno, kvôli riziku operačného ukončenia tehotenstva. Zostať nalačno je teda samo osebe v tehotenstve ťažké. Tento postup sa môže opakovať niekoľko dní po sebe, kým sa nerozbehnú vaše vlastné kontrakcie, čo nastať nemusí.

Okrem toho je bežnou praxou v nemocnici, že k vám nepustia sprevádzajúcu osobu kým sa pôrod nerozbehne – t.j. ste otvorená na cca 4cm. Takže tie najhoršie bolesti musíte zvládnuť bez podpory blízkej osoby. K tomu sa pripoja lieky tlmiace bolesť, samozrejme väčšina liekov ovplyvňuje aj dieťa. Potom ste pripútaná na monitor, ktorý kontroluje bábätko a musíte ležať, čo je tiež pri kontrakciách nevyhovujúce. Navyše, ak už teda zvládnete celú prvú dobu pôrodnú dostanete sa k fáze tlačenia podľa inštrukcií, pričom pôrodník často nevie ako sa vy v tom momente cítite, či máte potrebu tlačiť, či máte kontrakciu a podáva zlú inštruktáž – vzhľadom na vaše kontrakcie, čo potom vedie k potrebe epiziotómie/ nastrihnutiu hrádze.

Pocity ktoré žena počas pôrodu zažíva sú často bolesť, utrpenie, neistota, strach, manipulácia, strata sebakontroly – rozhodujú iný, čo s vami, odovzdanosť, rezignácia. A to nie je správne!

Žena nerodí, ale je odrodená. Nemá pocit kontroly nad svojim telom a namiesto odovzdania sa pôrodu sa odovzdáva do rúk iných ľudí, čo má za následok aj stratu sebavedomia, že som pôrod nezvládla sama, ale „nejako som to prežila“.

Spravte pre seba a svoje dieťa niečo dobré. Pripravte sa na pôrod s nami! Pracujeme na tom, aby matky mali krásny zážitok z  pôrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.